«ЗОЛОТИЙ»… БОРЩ!

Овочі дорожчають через неврожай та спекуляції

У жовтні овочі так званого «борщового набору» суттєво подорожчали. Про це розповідають у  «Економічній правді».

Аномальне зростання цін на сезонні овочі викликали як посуха, так і спекуляції, йдеться в статті.

«За місяць ця група зросла в ціні в 1,5 разу, хоча йде збирання — період, коли ціни на овочі традиційно знижуються через велику пропозицію», — говорить керівник проекту «АПК-Інформ: овочі та фрукти» Тетяна Гетьман.

Дані щодо зростання цін фіксують не тільки профільні експерти, а й Мінекономрозвитку і Держстат, які спільно моніторять рівень цінників на соціально значимі товари, до яких відносяться і овочі.

«Цей сезон експерти називають мало не найгіршим за останні 5-7 років. Зниження врожаю через посуху і скорочення посівів становило не менше 10-11%. Це відразу відбивається на цінах», — пише автор.

Опитані «ЕП» експерти кажуть, що підвищення цін на «борщовий набір» викликане також штучно створеним дефіцитом.

За словами Гетьман, фермери притримують овочі на складах, щоб пізніше продати дорожче.

«Об’єктивних причин для підвищення цін немає. Врожайність картоплі в нашому господарстві скоротилася на 50%. Але картопля подорожчала найменше. У той же час врожай цибулі, моркви був на досить хорошому рівні», — говорить комерційний директор компанії «Імпак» Дмитро Малиновський.

За словами Малиновського, на рішення фермерів підняти ціни міг посприяти той факт, що в сезон був нехарактерний ажіотажний попит з боку перекупників.

«Вони закуповували овочі великими партіями. Природно у фермерів виникло питання щодо причин такого попиту», — говорить чоловік.

Учасники ринку відзначають, що надалі значного відкату цін чекати не варто.

«У зимовий сезон овочі трохи дорожчають, за рахунок збільшення витрат на зберігання і логістику», — заявив Малиновський.

При цьому він додає, що і повторення різкого стрибка цін маловірогідне, оскільки ринок буде регулювати ціни за рахунок імпорту овочів з сусідніх країн.

«Якщо вартість вітчизняної продукції знову зросте, то торговельним мережам, незважаючи на всі витрати, буде вигідніше працювати з імпортом», — зазначають в мережі «Брусничка».

«І це не порожні погрози. Вартість картоплі на оптових ринках Польщі на кінець жовтня становила всього 0,1-0,13 євро за кг», — йдеться в статті.

 


Повернутися
06.11.2015
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...