Їсти… по-новому!

У Міністерстві охорони здоров’я затвердили нові норми харчування для різних категорій українців. Вперше за 18 років відомство переглянуло харчові потреби українців.

Відповідний наказ "Про затвердження норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії" від МОЗ набрав чинності 7 грудня.

Так, в оновлених нормах для дітей різного віку загалом знижена потреба в енергії. При цьому, потреба у нетваринних білках та вуглеводах зменшена, а у збалансованих тваринних білках – збільшена. Одночасно, скоротилась потреба у жирах для дітей дошкільного віку та збільшилась аналогічна потреба для школярів. Причиною таких змін є проблема дитячого ожиріння. За даними ВООЗ, кожен третій підліток в Європі має надлишкову масу тіла або страждає на ожиріння, а в Україні щороку з’являється 15,5 тис. нових випадків ожиріння у дітей, а загалом таких дітей в Україні близько 70 тис.

Також МОЗ зменшило потребу у вітаміні A та збільшило норму вітаміну D і фолієвої кислоти. Таке рішення ґрунтується на результатах досліджень та рекомендаціях авторитетних організацій України та світу в галузі охорони здоров’я.

Повідомляється, що калорійність для дорослого населення залишилась колишньою, проте частка білків та жирів збільшилась, а вуглеводів зменшилась.

"Так, калорійність харчування дітям і підліткам знизили на добу на 15% в середньому. Дітям радять їсти менше солодкого (швидких вуглеводів), щодо підлітків МОЗ радить вживати більше білків (м`яса) і менше жирів (особливо сала і масла), а також менше вуглеводів - це каші, хліб, солодощі. Дорослому населенню відомство рекомендує знизити вживання вуглеводів на добу (знизили на 50 грамів), а білків (збільшили на 12 грамів) і жирів (збільшили на 15 грамів) навпаки збільшити", – коментують норми в Держпродспоживслужбі. 

Є в оновленому документі й інші новаторства. У ньому вперше ввели харчові потреби для вагітних та жінок, які годують грудьми, а також виокремлена нова група населення – працівники особливо важкої фізичної праці, до яких можна зарахувати військовослужбовців спеціального призначення.

Нагадаємо, що учасники проекту "Недоїдальня" переконливо показали дітям шкоду фаст-фуду. Дітям запропонували звичайнісінький перекус шоколадним батончиком, смаженими горішками, чіпсами, соком. Згодом дітям продемонстрували темну сторону такої їжі. Еквівалентом спожитої одним із хлопців жменьки горішків стали чотири столові ложки олії, випити які ніхто не схотів.

https://tsn.ua/zdorovya/skilki-i-scho-yisti-moz-zatverdilo-novi-normi-harchuvannya-dlya-ukrayinciv-1060725.html


Повернутися
23.12.2017
Категорія: Життя
Колонка
Андрія Закревського
Шановні Тернополяни!

Те, що відразу нас не вбило, вбивало нас довго і повільно.  Ми вже не святкуємо Новий рік — ми святкуємо те, що вижили в старому. Рік, що минає, був ще одним роком у воюючій країні, зі всіма витікаючими звідси наслідками. Я не хочу підбивати його підсумки. Бо підбивати підсумки  — це ніби креслити жирну риску під виконаними математичними діями в стовпчик: ось тут ми додали (друзів, грошей, проблем, перспектив — потрібне підкреслити),  відняли (друзів, грошей, проблем, перспектив, ну, ви зрозуміли…), помножили на щоденні будні, поділили на нереалізовані плани і —  що отримаємо в «сухому залишку»? Якою цифрою це підсумувати і де, зрештою, знайти «задачник», аби подивитися правильну відповідь, — якщо вона узагалі існує?..

Кожен із нас на Новий рік починав нове життя, але вистачало його ненадовго, тому що жити-то треба... Новий рік — це симулякр. 1 січня —  звичайний день, такий самий, як і всі інші, якщо тільки ви не переборщили з алкоголем чи олів’є напередодні. Почати життя з «табули раси», змінити його, зробити усе те, до чого не доходили руки попередні 365 днів можна будь-коли, не чекаючи, коли впаде остання голка з ялинки, яка тоскно припадає пилом у кутку.

 Усі ми мали великі надії, багато робили для того, щоб усе, про що мріяли, збулося. Комусь це вдалося, комусь ні, проте в усіх нас є одне спільне: Новий рік дає нам надію на майбутнє. Його сила — в його семантиці. Цокаючись бокалами з шампанським, усі ми віримо, що новий (свіжий, ще в хрумкій упаковці) рік, що маячить попереду, подарує нам нове життя — правильне, успішне, з високими цілями та досягненнями. І, загадуючи під святковий передзвін бажання, стискаємо кулаки: агов, ти, те, що нас не вбило, —  начувайся, бо тепер наша черга...